Düzce Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Konur Alp Gazi türbesinin restorasyonu sürüyor

ROMA, OSMANLI VE CUMHURİYET MİMARİSİ ÖRNEKLERİNİ İÇİNDE BARINDAN ENDER YERLEŞİM YERLERİNDEN BİRİ OLAN PRUSİAS AD HYPİUM ANTİK KENTİNİN ÖNEMLİ YAPILARINDAN BİRİ OLAN KONUR ALP GAZİ TÜRBESİNİN RESTORASYONUNDA SON AŞAMAYA GELİNİRKEN, TÜRBENİN KUBBESİ KURŞUN İLE KAPLANDI.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Konur Alp Gazi türbesinin restorasyonu sürüyor
116 views
20 Ağustos 2021 - 10:00
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Roma, Osmanlı ve Cumhuriyet mimarisi örneklerini içinde barından ender yerleşim yerlerinden biri olan Prusias Ad Hypium antik kentinin önemli yapılarından biri olan Konur Alp Gazi türbesinin restorasyonunda son aşamaya gelinirken, türbenin kubbesi kurşun ile kaplandı.

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Konur Alp Gazi’nin emanetine sahip çıkacaklarına dair sözünü yerine getiriyor. Antik Tiyatronun karşısında konuşlanan türbenin restorasyonu için titiz çalışma yürütülürken daha önce ahşap pencere doğramaları ve sandukaların oturduğu kaideler mermer taşlarla değiştirildi. Restorasyon çalışmalarında türbenin dış cephe temizliği yapıldı. Kubbenin kaplaması kurşun ile değiştirilirken kubbeye ‘Alem’ yerleştirildi.

Konur Alp Gazi’nin emanetini en iyi şekilde restore ederek gelecek nesillere bırakacaklarını kaydeden Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, “Antik Tiyatro’daki kazı çalışmalarının yanı sıra bölgeye adını veren Konur Alp Gazi’nin türbesine aynı önemi gösteriyoruz. Hukuki süreci tamamladık. Atamızın bize olan emanetini saygı ve titizlikle restore ediyoruz. Restorasyon bittikten sonra yenilenen sandukalar da kaidelerine yerleştirilerek ziyaretçilere açılacak. Kazı çalışmalarının da tamamlanmasının ardından Konuralp yurtiçi ve yurtdışından gelen turistlerin uğrak noktaları haline gelecek” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.