Düzce Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Konuralp Antik Kentte kazı çalışmaları sürüyor

BATI KARADENİZ BÖLGESİNİN TEK ANTİK KENTİ OLAN KONURALP’TE KAZI ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR. KAZI ÇALIŞMASINI DÜZCE ÜNİVERSİTESİ FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ YÖNETİM KURULU ÜYELERİ ZİYARET EDEREK YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALAR HAKKINDA BİLGİLER ALDI.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Konuralp Antik Kentte kazı çalışmaları sürüyor
91 views
26 Ağustos 2020 - 11:41
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

DÜZCE(İHA) – Batı Karadeniz bölgesinin tek antik kenti olan Konuralp’te kazı çalışmaları devam ediyor. Kazı çalışmasını Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Yönetim Kurulu üyeleri ziyaret ederek yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Batı Karadeniz’in en eski yerleşim yeri olan ve halk arasında “40 Basamaklar” olarak adlandırılan “Prusias ad Hypium Antik Kent” kazı alanını Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Yönetim Kurulu üyeleri ziyaret ederek yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler aldı. Fakülte Yönetim Kurulu üyelerine; kazı çalışmalarında görev alan Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Emre Okan ve Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Bilir çalışmalar hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Kazı çalışmalarında aktif görev alan Doç. Dr. Emre Okan Prusias ad Hypium Antik Kent’inde kazı çalışmalarının 2013 yılından beri Kültür ve Turizm Bakanlığı izniyle Konuralp Müzesi Başkanlığı’nda, Düzce Üniversitesi’nin, Düzce Belediyesi’nin ve Türk Tarih Kurumu Başkanlığı’nın destekleri ile devam ettiğini söyledi. Bu kadar desteğin olmasının işlerini kolaylaştırdığını ifade eden Emre Okan, kendilerine destek olan herkese teşekkür ederek, herkesin ve her kurumun desteklerini beklediklerini ifade etti.

Tiyatro sahasında 3 alanda çalışmaların yürütüldüğünü söyleyen Emre Okan, bir tanesinin tiyatronun doğusunda en alt kaveyanın basamaklarının bulunduğu alanda, batı bölümünde üst kaveyaya çıkan koridorun bulunduğu alanlarda çalışmalar yapılırken, kuzeyde ise; orta kaveyanın hatlarının takip edildiği bilgisini paylaştı. İşçi sayısının artacağını da dile getiren Doç. Dr. Emre Okan, her şey planlandığı gibi gitmesi halinde, tiyatronun 3 yıl içerisinde restore edilebilir hale getirilebileceğini, destekleri için başta Düzce Belediyesi Başkanı Dr. Faruk Özlü olmak üzere herkese teşekkür etti.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.