Düzce Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Tarihi Türbe’de restorasyon yeniden başladı

KONURALP GAZİ’NİN TÜRBESİNDE BAŞLATILAN VE HUKUKİ SÜREÇ NEDENİYLE YARIM KALAN RESTORASYON ÇALIŞMALARI YENİDEN BAŞLADI. KAZI ÇALIŞMALARI VE TÜRBENİN RESTORASYON İŞLEMİ TAMAMLANMASIYLA TARİHİ KONURALP BÖLGESİ, DÜNYA MİRASINA KAZANDIRILMIŞ OLACAK.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Tarihi Türbe’de restorasyon yeniden başladı
155 views
22 Mayıs 2021 - 16:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

DÜZCE(İHA) – Konuralp Gazi’nin türbesinde başlatılan ve hukuki süreç nedeniyle yarım kalan restorasyon çalışmaları yeniden başladı.

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün üzerinde hassasiyet ile durduğu Konuralp’in Dünya mirasına kazandırılmasına ilişkin çalışmalar sürüyor. Tarihi bölgede bulunan Konuralp Gazi türbesinde ara verilen restorasyon çalışmaları yeniden başlatıldı. Başkan Özlü Türbede yarım kalan çalışmaların biran önce tamamlanacağının müjdesini verdi. Antik Tiyatro kazı bölgesinde incelemelerde bulunan ardından Konuralp Gazi’nin bulunduğu türbeyi ziyaret eden Başkan Özlü, yaşanan süreci özetleyerek; “Konuralp Tarihi Kent Meydanı Düzenleme Projesi Kapsamında, Kocaeli Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanan projenin ihalesinin ardından, yüklenici firma restorasyon çalışmalarına başlamıştı. Firmanın restorasyon çalışmalarını yarım bırakması ile birlikte başlatılan hukuki süreç sona erdi” dedi.

Kubbe kurşunla kaplanacak, alem takılacak

Hukuki sürecin tamamlanmasının ardından Düzce Belediyesi olarak türbedeki restorasyon çalışmalarına başladıklarını söyleyen Başkan Özlü, “Onaylanan proje çerçevesinde restorasyon işlemini tamamlayacağız. Türbenin kubbesi kurşunla kaplanıp ’alem’ takılacak. Bunun yanı sıra pencere ve kapıları birinci sınıf çam kereste olacak, lokma parmaklık takılacak, Türbe sandukalarının oturduğu kaide ise mermer ile kaplanacak” şeklinde konuştu. Başkan Özlü Türbenin restorasyonu ve kazı çalışmalarının tamamlanmasının ardından bölgenin Göbeklitepe gibi Türkiye’nin gündemine oturacağını yineledi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.