Düzce Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Hacı Bektaş-ı Veli ve Türk Kültüründe Bektaşilik paneli düzenlendi

DÜZCE ÜNİVERSİTESİ FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI BÖLÜMÜ, ‘HACI BEKTAŞ VELİ YILI’ DOLAYISIYLA DÜZENLEDİĞİ “HACI BEKTÂŞ-I VELÎ VE TÜRK KÜLTÜRÜNDE BEKTAŞÎLİK” BAŞLIKLI PANEL DÜZENLEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Hacı Bektaş-ı Veli ve Türk Kültüründe Bektaşilik paneli düzenlendi
134 views
05 Mayıs 2021 - 21:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

ı Velî ve Türk Kültüründe Bektaşîlik” başlıklı panel düzenledi.

Panelin ilk sunumunu yapan Prof. Dr. Ahmet Taşğın, Hacı Bektâş-ı Velî’nin yaşanan onca savaş, sıkıntı, göç olaylarına karşın hakikatten hiç kopmayarak, insanların kalplerini yumuşatmak için çalıştığını vurguladı. Savunduğu fikir ve düşüncelerle Anadolu Selçuklularının ve ondan sonra gelen Osmanlı Devleti’nin gelişmesinde büyük katkısı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ahmet Taşğın, Anadolu’da, Balkanlarda ve dünyanın dört bir yanında insanlara hakikati anlatacak öğrenciler yetiştirdiğinin altını çizdi. Doç. Dr. Oğuzhan Aydın ise yaptığı sunumda, Hacı Bektâş-ı Velî’nin Anadolu’nun fethinde önemli rol oynadığını, savaştan önce insanların gönüllerini fethettiğini dile getirdi. Hacı Bektâş-ı Velî’nin; makam, şeriat, tarikat, marifet olarak 4 kapı ve bu dört kapının altında da onar tane olmak üzere 40 makam saydığını söyleyen Doç. Dr. Aydın, ilim, irfan ve hikmetin 4 kapı 40 makamla açıklandığını ifade etti. Mevlevilikten sonra insanların gönlünde en çok yer bulan Bektaşilik anlayışı olduğunu dile getiren konuşmacı, Hacı Bektâş-ı Velî’nin idealist bir kişi olduğunu ve hiçbir karşılık, teşekkür beklemeden sadece hakikati anlatmak için çalıştığını ifade etti.

Panelin son sunumunu gerçekleştiren Dr. Öğr. Üyesi Mümin Topcu ise; Hacı Bektâş-ı Velî’nin Kitâb-ı Mugrib adlı eserini katılımcılara anlattı. Kitâb-ı Mugrib’in pek bilinmediğini söyleyen Topcu, kitabin girişinde; aklın imandan önce geldiği vurgulandığını söyleyerek, kitap iman ve akıl üzerinde açıklamalarla devam ettiğini dile getirdi. Eserin kaynaklara geçirilmediği için dilinin de sadeleştirilmediğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Mümin Topcu, kitapta peygamberlere dayandırılan hikayelerin de yer aldığını katılımcılarla paylaştı. Geniş katılımın olduğu panel, katılımcılardan gelen soruların da yanıtlanmasıyla sona erdi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.